owoce w ciąży
Kobieta

Owoce w ciąży – zakazane i jakie można jeść?

Owoce są ważnym elementem zdrowej i zbilansowanej diety, szczególnie w czasie ciąży. Dostarczają one organizmowi przyszłej matki oraz rozwijającemu się dziecku cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały oraz błonnik. Jednak niektóre owoce są bardziej korzystne niż inne w czasie ciąży, z powodu ich wpływu na zdrowie matki i dziecka.

Owoce, które należy jeść w ciąży

Jabłka

Jabłka są bogate w błonnik, witaminę C i kwas foliowy, który jest ważnym składnikiem dla prawidłowego rozwoju płodu.

Banany

Banany są doskonałym źródłem węglowodanów, a także potasu, który reguluje pracę serca i układu nerwowego.

Pomarańcze

Pomarańcze są bogate w witaminę C, która wzmacnia system odpornościowy, a także w kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym płodu.

Awokado

Awokado zawiera zdrowe tłuszcze, błonnik oraz witaminy B i E, które wpływają na rozwój mózgu i układu nerwowego płodu.

Kiwi

Kiwi jest bogate w witaminę C, kwas foliowy oraz błonnik, który pomaga w trawieniu.

Ananasy

Ananasy są źródłem bromelinu, enzymu trawienia białek, który pomaga w trawieniu i może zapobiegać obrzękom w czasie ciąży.

Winogrona

Winogrona zawierają antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i wpływają na zdrowie naczyń krwionośnych. Sprawdź więcej informacji o właściwościach winogron w ciąży.

Maliny

Maliny są bogate w witaminę C, błonnik oraz antyoksydanty, które wpływają na zdrowie serca oraz układu nerwowego płodu.

Melon

Melona można jeść w czasie ciąży, ale nie należy przesadzać z ilością. Dowiedz się więcej o jedzeniu melona w ciąży.

Nasiona Chia

Nasiona Chia to owoce bogate w wiele składników odżywczych jak błonnik, białko, tłuszcze omega-3, wapń, magnez. Sprawdź więcej o nasionach Chia w ciąży.

Zakazane owoce w ciąży

Podczas ciąży, ważne jest aby unikać niektórych owoców, które mogą być szkodliwe dla zdrowia matki oraz rozwijającego się dziecka. Należy unikać owoców, które zawierają dużą ilość cukru lub składników, które mogą wpłynąć na metabolizm niektórych leków. 

Arbuz

Arbuz jest bogaty w cukier i może powodować skoki poziomu cukru we krwi.

Brzoskwinie i morele

Brzoskwinie i morele mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych kobiet w ciąży.

Grejpfruty

Grejpfruty mogą wpływać na metabolizm niektórych leków.

Papaja

Papaja zawiera enzym papainę, który może wpłynąć na produkcję hormonów płciowych.

Mango

Mango zawiera składniki, które mogą powodować reakcje alergiczne.

Śliwki

Śliwki są bogate w błonnik, który może powodować problemy trawienne u niektórych kobiet w ciąży.

Sprawdź: jakie warzywa można jeść w ciąży

Umiarkowane spożycie

Niektóre owoce mogą być spożywane w czasie ciąży, jednak ilość zalecanych porcji owocu jest bardzo ograniczona.

Rabarbar

Rabarbar może zawierać kwas szczawiowy, który w nadmiernych ilościach może prowadzić do niedoboru wapnia. Rabarbar w ciąży należy jest umiarkowanie i nie przekraczać jednej-dwóch porcji tygodniowo.

Dzika róża

W przypadku dzikiej róży sytuacja jest niejednoznaczna – spożywanie kupnych herbat lub soków z dzikiej róży w postaci suplementów może być ryzykowna. Sama dzika róża zawiera dużo wartości odżywczych. Przeczytaj więcej o dzikiej róży w ciąży.

Podsumowanie

Podsumowując, owoce są ważnym elementem diety w czasie ciąży, ale nie wszystkie są równie korzystne. Warto jeść owoce bogate w witaminy, minerale oraz błonnik, które wpływają na zdrowie matki i dziecka. Należy pamiętać, że spożywanie różnorodnych owoców w diecie w czasie ciąży, może zapewnić dostęp do różnych składników odżywczych, takich jak witamina C, kwas foliowy czy potas, które są ważne dla prawidłowego rozwoju płodu. Jednocześnie, należy unikać owoców, które mogą powodować reakcje alergiczne lub wpływać na metabolizm niektórych leków. Warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej diety w czasie ciąży oraz odpowiedniego wyboru owoców, aby zapewnić zdrowie i rozwój płodu oraz zapobiec wystąpieniu komplikacji.

Bibliografia

  • „Healthy eating during pregnancy” by the National Health Service (NHS), UK. Accessed on March 21, 2023. Available at: https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/healthy-eating/
  • „Fruits to Avoid During Pregnancy” by American Pregnancy Association. Accessed on March 21, 2023. Available at: https://americanpregnancy.org/pregnancy-health/fruits-to-avoid-during-pregnancy/
  • „Pregnancy Nutrition: Eating Healthy While Pregnant” by Mayo Clinic. Accessed on March 21, 2023. Available at: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy-nutrition/art-20045082