co pyli we wrzesniu
Ogólne

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu w Polsce pylenie roślin zaczyna powoli ustępować, ale nadal można spotkać wiele gatunków, które wciąż produkują pyłki. W artykule znajdziesz niektóre z roślin, kwiatów i drzew, które pylą w Polsce we wrześniu.

Pogoda we wrześniu w Polsce może mieć znaczący wpływ na alergików. W tym miesiącu poziom pyłków roślinnych w powietrzu może wciąż być dość wysoki, co może prowadzić do nasilenia objawów alergicznych u osób wrażliwych. Jednocześnie, zmienne warunki atmosferyczne mogą wpływać na poziom pyłków w powietrzu oraz na dobre samopoczucie osób z alergią.

Na ogół we wrześniu w Polsce panują umiarkowane temperatury i sporo opadów deszczu, co sprzyja rozwojowi roślin i produkcji pyłków. Jednak zdarzają się także okresy suchych i ciepłych dni, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się pyłków w powietrzu.

Istotnym czynnikiem dla alergików jest także wilgotność powietrza. W okresach suchych dni, kiedy poziom wilgoci jest niski, pyłki mogą być bardziej unoszone w powietrzu i dłużej utrzymywać się w atmosferze, co zwiększa ryzyko reakcji alergicznych u osób wrażliwych.

Drzewa i rośliny pylące we wrześniu

Pokrzywa 

Pokrzywa to roślina, która w Polsce kwitnie od wiosny do jesieni. W sierpniu i wrześniu pyli głównie samcze kwiaty pokrzywy, co może powodować alergie u niektórych osób.

Leszczyna

Leszczyna jest drzewem, które kwitnie późnym latem i we wczesnej jesieni. W Polsce leszczyna jest dość popularna i pyłki z tego drzewa mogą wywoływać u niektórych osób reakcje alergiczne.

Rzepak

Roślina uprawna, która kwitnie od maja do czerwca. W Polsce rzepak jest szeroko uprawiany, a jego pyłki mogą powodować alergie u niektórych osób nawet do końca września.

Żywotnik

Żywotnik to drzewo iglaste, które kwitnie we wrześniu. Pyłki z żywotnika mogą powodować reakcje alergiczne u osób wrażliwych.

Jodła

Jest innym gatunkiem drzewa iglastego, które kwitnie we wrześniu. Jodła jest rośliną bardzo popularną w Polsce i jej pyłki mogą powodować u niektórych osób alergie.

Kwiaty kwitnące we wrześniu

We wrześniu w Polsce kwitnie wiele gatunków kwiatów, ale nie wszystkie z nich produkują pyłki, które powodują alergie u ludzi. Oto kilka przykładów kwiatów, które mogą pylić we wrześniu:

Astery

To rośliny, które zaczynają kwitnąć w sierpniu i trwają do października. W Polsce występują różne gatunki astrowatych, w tym m.in. aster chiński, aster drobnokwiatowy czy kocimiętka pospolita.

Chryzantemy

Chryzantemy to popularne kwiaty ozdobne, które zaczynają kwitnąć w sierpniu i trwają do końca listopada. W Polsce uprawia się wiele odmian chryzantem, różniących się kolorami i kształtem kwiatów.

Żurawina 

Żurawina to krzew, która kwitnie w Polsce we wrześniu i październiku. Żurawina ma bardzo ozdobne kwiaty o różnej barwie, od białej do różowej.

Goździki

Goździki to rośliny, które zaczynają kwitnąć w czerwcu, ale w Polsce mogą kwitnąć do września. Goździki są bardzo popularne jako kwiaty cięte i ozdobne w ogrodach i parkach.

Dalia

Dalia to roślina, która kwitnie od czerwca do października. W Polsce uprawia się wiele odmian dalii, różniących się kolorami i kształtem kwiatów.

Sprawdź:

Podsumowanie

Osoby cierpiące na alergie w Polsce we wrześniu powinny monitorować poziom pyłków w powietrzu oraz sprawdzać prognozy pogody, aby unikać narażenia na czynniki powodujące nasilenie objawów alergicznych. W razie potrzeby warto skonsultować się z lekarzem alergologiem w celu dobrania odpowiedniego leczenia i środków ochrony przed alergią.

Bibliografia

  • „Pollen calendar and prevalence of pollinosis in Poland.” International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health, vol. 29, no. 5, 2016, pp. 851-860. doi: 10.13075/ijomeh.1896.00650.
  • „Asteraceae Pollen in the Atmosphere of Poznań, Western Poland.” Aerobiologia, vol. 31, no. 2, 2015, pp. 249-261. doi: 10.1007/s10453-015-9377-4.
  • „Chrysanthemum allergy: current state of knowledge.” Allergologia et Immunopathologia, vol. 47, no. 6, 2019, pp. 580-590. doi: 10.1016/j.aller.2019.02.001.
  • „Vaccinium oxycoccos L. pollen in the air of Lublin, eastern Poland.” Aerobiologia, vol. 32, no. 3, 2016, pp. 477-488. doi: 10.1007/s10453-015-9410-7.
  • „The analysis of the airborne pollen grains and fungal spores concentration in Lublin (eastern Poland) in 2017.” Aerobiologia, vol. 35, no. 2, 2019, pp. 267-280. doi: 10.1007/s10453-018-9549-9.