co pyli w sierpniu
Ogólne

Co pyli w sierpniu?

W Polsce, sierpień jest miesiącem, w którym wiele roślin i drzew zaczyna pylić. W tym okresie, większość pyłków roślinnych pochodzi z traw, chwastów i drzew liściastych.

Zazwyczaj w sierpniu występują wysokie temperatury, a także większe nasłonecznienie i niższa wilgotność powietrza. Te czynniki sprzyjają rozprzestrzenianiu się pyłków w powietrzu, co zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Dodatkowo, deszcze w sierpniu mogą tymczasowo złagodzić stężenie pyłków w powietrzu, ale po kilku dniach po ustaniu deszczu, pyłki zaczynają się znów intensywnie rozprzestrzeniać.

Niskie ciśnienie atmosferyczne, które często towarzyszy pogodzie burzowej, również może zwiększyć stężenie pyłków w powietrzu, co może prowadzić do nasilenia objawów alergicznych u osób z chorobami alergicznymi.

Drzewa i trawy pylące w sierpniu

Wśród drzew liściastych, w sierpniu najczęściej pylą: dąb, brzoza, olcha, leszczyna, jawor i jesion. Pyłki tych drzew często są przyczyną alergii u osób cierpiących na choroby alergiczne.

Jeśli chodzi o trawy, to w sierpniu zaczynają pylić: życica, wiechlina, kostrzewa, kupkówka i perz. Są to częste źródła alergii pyłkowej, które mogą powodować objawy takie jak kichanie, kaszel, swędzenie i łzawienie oczu.

Nie można zapomnieć o chwastach, które również w sierpniu zaczynają pylić. Do najczęściej występujących należą: pokrzywa, komosa, ambrozja i bylica. Pyłki tych roślin są znane z powodowania silnych reakcji alergicznych u niektórych osób.

Kwiaty pylące w sierpniu

W sierpniu w Polsce kwitną różne gatunki kwiatów, ale nie wszystkie z nich pylą w tym miesiącu. Niektóre z nich zaczynają kwitnąć już wiosną lub na początku lata, a ich okres pylenia kończy się przed sierpniem, jednakże, kilka gatunków kwiatów zaczyna pylić właśnie w sierpniu. Do najczęściej pylących kwiatów w tym miesiącu należą:

Koniczyna

Ta popularna roślina zaczyna pylić już w lipcu, ale okres jej kwitnienia trwa zazwyczaj do sierpnia. Koniczyna może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

Rumianek

Ten klasyczny kwiat zaczyna kwitnąć w lipcu i może kwitnąć aż do października. Jego pyłki również mogą wywoływać alergie.

Bławatki

Te piękne kwiaty zaczynają kwitnąć w lipcu, a ich okres kwitnienia trwa zazwyczaj do końca sierpnia.

Mak

Ten popularny kwiat zaczyna pylić w lipcu, ale jego okres kwitnienia trwa zazwyczaj do końca sierpnia. Pyłki maku są często przyczyną alergii.

Róża

Kwitnie od maja do października, ale jej okres kwitnienia osiąga szczyt w sierpniu. Róża nie jest zwykle uważana za roślinę alergizującą, ale niektóre osoby mogą na nią reagować.

Sprawdź:

Podsumowanie

Warto pamiętać, że każda osoba może mieć inne reakcje na pyłki kwiatów, dlatego zawsze warto zachować ostrożność i unikać kontaktu z roślinami, jeśli masz skłonności do alergii.

Bibliografia

  • „August Allergies.” American College of Allergy, Asthma & Immunology. Accessed April 12, 2023. https://acaai.org/news/august-allergies.
  • „Pollen Allergy: Symptoms and Causes.” Mayo Clinic. Accessed April 12, 2023. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pollen-allergy/symptoms-causes/syc-203515 pollen.
  • „Weather and Allergies.” WeatherBug. Accessed April 12, 2023. https://www.weatherbug.com/news/Weather-and-Allergies/.
  • „Allergy and Weather.” Weather Underground. Accessed April 12, 2023. https://www.wunderground.com/health/allergies.
  • „Allergy Tips: Pollen Counts and What to Do About Them.” WebMD. Accessed April 12, 2023. https://www.webmd.com/allergies/features/allergy-tips-pollen-counts.