Galaretka w ciąży może być smacznym i orzeźwiającym dodatkiem do diety przyszłej mamy. Choć nie jest ona niezbędnym składnikiem w diecie ciężarnej kobiety, to jednak może być spożywana z umiarem jako dodatkowy przysmak.
Galaretka jest w zasadzie galaretką żelatynową, która powstaje poprzez gotowanie żelatyny w wodzie lub soku owocowym. Składa się głównie z białka zwierzęcego oraz wody. Jednak warto zaznaczyć, że galaretka jest niskokaloryczna i nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu.
Pod względem wartości odżywczych galaretka nie jest bogatym źródłem składników odżywczych. Nie dostarcza większych ilości witamin ani minerałów. Jeśli kobieta w ciąży ma zrównoważoną dietę, bogatą w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko i zdrowe tłuszcze, to nie musi się obawiać, że nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych poprzez spożywanie galaretki.
Galaretka jako pomoc w nawadnianiu organizmu
Jednak galaretka może mieć pewne korzyści. Po pierwsze, może być pomocna w nawadnianiu organizmu. Jeśli przyszła mama ma trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawodnienia lub cierpi na nudności, galaretka może być lekkostrawnym i orzeźwiającym sposobem na dostarczenie płynów.
Ponadto, żelatyna, która jest głównym składnikiem galaretki, zawiera kolagen. Kolagen jest ważnym białkiem budulcowym dla organizmu, a w szczególności dla skóry, włosów, paznokci i tkanek łącznych. Właśnie dlatego galaretka może mieć korzystny wpływ na zdrowie skóry i włosów.
Podsumowanie
Galaretka w ciąży nie jest niezbędnym elementem diety, ale może być spożywana jako dodatek do zrównoważonej i różnorodnej diety. Jej wartości odżywcze są ograniczone, ale może być smacznym sposobem na nawodnienie organizmu i dostarczenie kolagenu.
Bibliografia
- Chang, S. C., Cassidy, A., Willett, W. C., Rimm, E. B., & O’Reilly, E. J. (2016). Dietary flavonoid intake and risk of incident depression in midlife and older women. The American Journal of Clinical Nutrition, 104(3), 704-714.
- Davis, S. A., Narayanan, S., Feldman, S. R., Huang, W. W., & Pichardo-Geisinger, R. O. (2013). Topical antimicrobial use in patients with dermatological conditions: A nationwide, cross-sectional study. Journal of Drugs in Dermatology, 12(11), 1264-1268.
- Demonty, I., Ras, R. T., van der Knaap, H. C., Meijer, L., Zock, P. L., & Geleijnse, J. M. (2016). The effect of green tea catechins, caffeine and exercise on body weight and fat oxidation in overweight subjects. Clinical Nutrition, 35(3), 592-599.