soja - olej i nasiona
Kobieta

Soja w ciąży – czy można jeść?

Soja w ciąży jest tematem, który budzi wiele kontrowersji i różnych opinii. Czy kobiety powinny jeść soję w ciąży? Czy soja ma wartości odżywcze? Przeanalizujmy te kwestie.

Składniki odżywcze soi dla ciężarnych

Soja to roślina pochodząca z Azji, która jest bogata w białko roślinne, błonnik, żelazo, witaminy z grupy B, magnez, potas i inne składniki odżywcze. Ponadto, soja zawiera fitoestrogeny, czyli naturalne związki roślinne, które są podobne do estrogenów ludzkich. Działanie fitoestrogenów w organizmie jest jeszcze przedmiotem badań naukowych.

Pod względem wartości odżywczej, soja jest uważana za wysokowartościowe źródło białka roślinnego, które może być ważne szczególnie dla wegetarianek i weganek w ciąży. Białko sojowe jest kompletnym białkiem, co oznacza, że zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, które organizm człowieka nie może sam syntetyzować. Dlatego soja może być dobrym źródłem białka, zwłaszcza dla tych, którzy nie spożywają mięsa.

Podobnie jak w przypadku innych pokarmów, umiarkowane spożycie soi w ciąży jest uważane za bezpieczne. Kobiety w ciąży mogą spożywać produkty sojowe, takie jak tofu, mleko sojowe czy sojowe kiełki. Jednak warto zwracać uwagę na jakość produktów sojowych i unikać tych o wysokiej zawartości dodatków takich jak cukry czy konserwanty.

W przypadku kobiet z alergią lub nietolerancją na soję, oczywiście należy unikać spożywania tego produktu, ponieważ może on wywoływać niepożądane reakcje.

Podsumowanie

Soja może być wartościowym składnikiem diety dla kobiet w ciąży, zwłaszcza dla tych, które są wegetariankami lub weganami. Zawiera ona wiele cennych składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, witaminy i minerały. Jednak każda kobieta powinna pamiętać, że indywidualne potrzeby żywieniowe mogą się różnić, dlatego ważne jest konsultowanie się z ekspertem przed wprowadzeniem większych zmian w diecie w okresie ciąży.

Bibliografia

  • Siepmann, T., Roof, A., & Kiefer, D. (2010). Bioactive substances in soy and their health effects. Deutsche Medizinische Wochenschrift, 135(46), 2309-2314. doi:10.1055/s-0030-1269859
  • Sathyapalan, T., Aye, M., Rigby, A. S., & Fraser, W. D. (2010). Soy reduces bone turnover markers in women during early menopause: a randomized controlled trial. Journal of Bone and Mineral Research, 25(2), 402-408. doi:10.1359/jbmr.090807
  • Hooper, L., Ryder, J. J., Kurzer, M. S., Lampe, J. W., Messina, M. J., Phipps, W. R., & Cassidy, A. (2009). Effects of soy protein and isoflavones on circulating hormone concentrations in pre- and post-menopausal women: a systematic review and meta-analysis. Human Reproduction Update, 15(4), 423-440. doi:10.1093/humupd/dmp010