ser plesniowy
Kobieta

Ser pleśniowy w ciąży – czy można jeść?

Ser pleśniowy to rodzaj sera wytwarzanego z udziałem pleśni, która nadaje mu charakterystyczny wygląd i smak. Jednak kiedy kobieta jest w ciąży, pojawiają się pewne wątpliwości co do bezpieczeństwa spożywania tego produktu. Warto sprawdzić, czy ser pleśniowy może być składnikiem zdrowej diety dla przyszłych matek.

Ryzyko zakażenia bakteriami w ciąży

Pierwszą kwestią, która budzi obawy, jest potencjalne ryzyko zakażenia bakterią Listeria monocytogenes. Ta bakteria jest odpowiedzialna za listeriozę, chorobę, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia płodu i matki. Jednak warto zaznaczyć, że ryzyko zakażenia listerią może wystąpić nie tylko w przypadku serów pleśniowych, ale także w innych typach serów niepasteryzowanych. Dlatego w ciąży zaleca się unikanie spożywania wszystkich niepasteryzowanych serów, w tym serów pleśniowych, by zminimalizować ryzyko zakażenia listerią.

Z drugiej strony, ser pleśniowy może być również cennym źródłem składników odżywczych. Bogaty w białko, witaminy (A, B2, B12, D) i minerały (wapń, fosfor, cynk), ser pleśniowy może wpływać pozytywnie na zdrowie, jeśli zostanie spożywany w odpowiednich ilościach i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii, organizacje zdrowia, takie jak Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) czy National Health Service (NHS), zalecają unikanie spożywania serów pleśniowych oraz innych niepasteryzowanych serów w ciąży.Obejmuje to sery takie jak gorgonzola, roquefort, camembert, brie, czy niektóre odmiany pleśniowych serów cheddar.

Sprawdź: Co jeść na śniadanie w ciąży

Jednak jeśli kobieta w ciąży naprawdę pragnie zjeść ser pleśniowy, warto wybierać tylko te wytwarzane z mleka pasteryzowanego, co może zmniejszyć ryzyko zakażenia. Wówczas spożycie tego rodzaju sera może być bezpieczniejsze.

Oto przykładowa tabela z wartościami odżywczymi dla 100 gramów przeciętnego sera pleśniowego:

Składnik odżywczyWartość na 100g
Kalorieokoło 353 kcal
Białkookoło 21 g
Tłuszczeokoło 28 g
Węglowodanyokoło 0.5 g
Błonnikokoło 0 g
Cukryokoło 0.5 g
Witamina Aokoło 350 µg
Witamina B2 (Ryboflawina)około 0.35 mg
Witamina B12około 2.5 µg
Witamina Dokoło 0.5 µg
Wapńokoło 500 mg
Fosforokoło 400 mg
Cynkokoło 2 mg

Wartości odżywcze mogą się nieco różnić w zależności od konkretnego typu sera pleśniowego i producenta

Podsumowanie

Ser pleśniowy w ciąży może stanowić zarówno źródło cennych składników odżywczych, jak i potencjalne zagrożenie ze względu na ryzyko zakażenia listerią – dlatego nie zaleca się ich spożywania w czasie ciąży. Kobiety spodziewające się dziecka powinny zachować ostrożność i unikać spożywania serów pleśniowych, aby zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i swojego dziecka. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dostosować jadłospis do indywidualnych potrzeb i wymagań zdrowotnych.

Bibliografia

  • CDC (Centers for Disease Control and Prevention). (2021). Listeria (Listeriosis) and Pregnancy. Retrieved from: https://www.cdc.gov/listeria/prevention.html
  • NHS (National Health Service). (2021). Foods to avoid in pregnancy. Retrieved from: https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/foods-to-avoid/
  • Food Safety Authority of Ireland. (2019). Pregnancy. Retrieved from: https://www.fsai.ie/faq/pregnancy.html
  • Groh-Wargo, S., Wright, S., & Davis, M. K. (2018). Nutrition in Pregnancy and Lactation: The Role of the Nurse. Journal of Perinatal and Neonatal Nursing, 32(4), 300-310. doi: 10.1097/JPN.0000000000000366