Trądzik młodzieńczy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Tzw. trądzik młodzieńczy bywa naprawdę nieestetyczny i ma ogromny wpływ na samoocenę.

Trądzik młodzieńczy – skąd się bierze?

Trądzik młodzieńczy to defekt estetyczny, który może być wynikiem wielu różnych czynników. Kształtowany jest między innymi przez:

 • Zmiany hormonalne

 • Nieprawidłową pielęgnację skóry

 • Niewłaściwe nawyki żywieniowe

 • Brak aktywności fizycznej

Niekiedy, wpływ na trądzik ma również palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Trzeba przyznać, że lista przyczyn występowania trądziku młodzieńczego nie należy do najkrótszych – co niestety, negatywnie odbija się na leczeniu tej przypadłości. Diagnoza przyczyny jest trudna, a co za tym idzie – wdrożenie efektywnego leczenia czasochłonne. W niektórych przypadkach leczenie trądziku i diagnozowanie przyczyn występowania problemu trwa latami, co finalnie doprowadza do występowania blizn potrądzikowych.

Trądzik młodzieńczy – czy dotyczy każdego?

Według szacunków, trądzik młodzieńczy to przypadłość dotykająca blisko 70% nastolatków. Mało komu udaje się uchronić przed silnymi zmianami. Istnieją jednak świetne formy profilaktyki, które pozwalają obniżyć ryzyko wyżej wymienionych zmian. Do najefektywniejszych sposobów zapobiegania trądzikowi zaliczamy:

 • Codzienne zabiegi higieniczne (mycie 1-2 razy na dobę specjalnym tonikiem/środkiem).

 • Codzienne zabiegi pielęgnacyjne (dobór kosmetyków w zależności od typu cery).

 • Zbilansowana, pełnowartościowa i wolna od słodyczy oraz tłuszczów dieta.

 • Regularna aktywność ruchowa.

Czy taka profilaktyka stanowi gwarancję efektywności? Nie. Ale z całą pewnością ogranicza ryzyko lub intensywność samego defektu (poziom zmian). Warto również zwrócić uwagę, że poprzez powyższe procesy możemy zadbać o ogólną kondycję naszej skóry, dlatego też – tym bardziej warto to robić.  Na półkach w drogeriach znajdziemy szereg różnych preparatów i środków, które pomogą nam zadbać o odpowiednia profilaktykę.

Trądzik młodzieńczy – jak leczyć?

Leczenie trądziku młodzieńczego z całą pewnością nie należy do procesów łatwych. Nie mniej jednak, jest jak najbardziej możliwe.  W pierwszej kolejności warto udać się do specjalisty, celem ustalenia przyczyny problemu. To jednak nie zawsze jest łatwe. Ponadto, żaden z preparatów nie gwarantuje 100% skuteczności. W leczeniu trądziku stosuje się środki o działaniu:

 • Przeciwzapalnym

 • Antybakteryjnym

 • Przeciwgrzybiczym

 • Złuszczającym naskórek

Ponadto, zastosowanie znajdują antybiotyki, retinoidy i środki hormonalne. Cor

az popularniejsze stają się również zabiegi medycyny estetycznej, tj. mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa oraz peeling chemiczny. Żadna z powyższych metod nie jest gwarancją skutecznej terapii. Na uwagę zasługują również suplementy diety, czyli środki bazujące na naturalnych składnikach, witaminach i minerałach. Zestawienie najlepszych suplementów na trądzik znaleźć można w serwisie DbamOZdrowie.org: https://dbamozdrowie.org/tabletki-na-tradzik/.

Niekiedy okazują się skuteczniejsze od innych rozwiązań. Są tanie, ogólnodostępne i w pełni bezpieczne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *