Problemy ze snem. Jak leczyć chrapanie?

Masz problemy z zasypianiem lub chrapaniem? Twój sen jest płytki i ciągle się przebudzasz? Zmień swoje życie na zdrowsze i ciesz się głębokim, regenerującym snem. Wszak, bezsenność to dolegliwość wynikająca głównie z nieprawidłowego i niezdrowego trybu życia.

Co zrobić, by wyeliminować problemy ze snem?

Problemy ze snem mogą być kształtowane przez szereg różnych czynników. Przede wszystkim wpływ na to jak śpimy ma sypialnia oraz warunki w niej panujące. Należy bezwzględnie zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu oraz, co oczywiste – o wygodny materac (polecamy materace twarde i średnio twarde) i poduszkę (twardą).

Bardzo duży wpływ na problemy ze snem ma również to, co jemy. Właściwa dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, a ostatni posiłek nie powinien być konsumowany później niż na dwie godziny przed snem.

Według wielu badań, bezsenność może mieć związek z siedzącym trybem życia. Dowiedziono bowiem, że osoby aktywne, których budowa i skład ciała jest „optymalny” zdecydowanie lepiej śpią. Dlatego też zaleca się podejmować trudy aktywności fizycznej w ilości nie mniejszej, aniżeli 30-45 minut dziennie.

Kolejnym ważnym czynnikiem kształtującym bezsenność są wszelkiego rodzaju używki. Nadmierne spożywanie alkoholu przed snem może skutkować płytkim snem oraz uczuciem zmęczenia po przebudzeniu (nie zachodzą procesy regeneracyjne). Z kolei papierosy, doprowadzają do spadku ogólnej kondycji ciała.

Tabletki nasenne, czyli dlaczego „nie warto”?

Bardzo powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest suplementacja tabletek nasennych. To rozwiązanie, które owszem – jest skuteczne, ale nie rozwiązuje problemu. Tzn. spokojnie dzięki nim zaśniemy, ale po odstawieniu – problem nie ustanie. Wręcz przeciwnie – objawy bezsenności mogą się nasilać, co sprawi, że konieczne będzie zwiększanie dziennej dawki.

Dlatego też, chcąc raz na zawsze pozbyć się bezsenności musimy korzystać z rozwiązań naturalnych. Szprycowanie się tabletkami nasennymi powinno stanowić ostateczność.

Przy czym naturalnym rozwiązaniem mogą być… naturalne tabletki na sen, takie jak chociażby Melatolin Plus.

Chrapanie – przypadłość, której nie możesz lekceważyć

Czy wiesz, że problem chrapania dotyczy co trzeciego Polaka? Jesteśmy jednym z najczęściej chrapiących społeczeństw Europy. Dlaczego? Być może wynika to z niskiej świadomości konsekwencji chrapania.

Konsekwencje chrapania – jakie niesie zagrożenia?
Chrapanie jest pierwszym sygnałem alarmowym, który informuje nas o tym, iż nasze drogi oddechowe są niedrożne. Oznacza to, że przepływ powietrza jest utrudniony i mózg musi pobudzać dodatkowe mięśnie, celem dostarczenia tlenu.

Bardzo poważną konsekwencją chrapania jest bezdech senny. To nic innego jak kilkusekundowy epizod zatrzymania oddychania. Kiedy pojawia się sporadycznie – nie jest problemem. Przy chrapaniu, epizodów tych może być jednak nawet do kilku tysięcy. Doprowadzić mogą między innymi do zawału serca i udaru mózgu.

Co jest przyczyną chrapania?
Aby móc skutecznie eliminować problem chrapania, warto najpierw poznać jego przyczyny. A tych, może być naprawdę wiele. Nie mniej jednak, najczęściej chrapanie wywoływane jest przez:

  • Zaburzenia w budowie górnych dróg oddechowych, tj. krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków itp.

  • Niedrożności wywoływane tzw. flegmą palacza (tj. palenie papierosów)

  • Zwiotczenie mięśni gardła wywołane alkoholem (tj. picie alkoholu przed snem)

  • Brak aktywności fizycznej (otyłość)

  • Niezbilansowana, nieregularna dieta (otyłość)

  • Przeziębienie

Jak leczyć chrapanie?

Forma leczenia dostosowywana jest do przyczyny występowania problemu.

W przypadku zaburzeń w budowie górnych dróg oddechowych najczęstszym wskazaniem jest zabieg chirurgiczny (korekta budowy). Niekiedy lekarz laryngologii alternatywnie może zalecić wykorzystanie specjalnych aparatów na chrapanie.

W przypadku niedrożności wywoływanych przez flegmę lub przeziębienie, najlepszym rozwiązaniem jest leczenie przyczynowe (w tym przypadku – rzucenie palenia oraz leczenie przeziębienia) oraz stosowanie środków farmakologicznych, np. Snoran Plus.

Istotne jest również to, aby w trakcie leczenia chrapania prowadzić zdrowy tryb życia – zadbać o odpowiedni rytm dobowy, dawkę aktywności fizycznej oraz zdrową, zbilansowaną dietę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *