Kurkuma jest przyprawą powszechnie stosowaną w kuchni na Dalekim Wschodzie. Nie służy wyłącznie do przyprawiania mięs i innych potraw. Kurkuma ma zastosowanie w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej od wielu lat. Kurkuma wykazuje właściwości prozdrowotne. Nie bez powodu przyprawa ta jest nazywana złotem Indii. Kurkuma jest znana również pod nazwą ostryż długi i szafran indyjski. W artykule wyjaśniamy, jakie są właściwości kurkumy i dlaczego kurkuma powinna być włączona do suplementacji.
W dzisiejszych czasach każdy powinien dbać o swoje zdrowie z należytą starannością. Najważniejsza jest profilaktyka zdrowotna, o której nadal zbyt mało się mówi. Łatwiej jest zapobiegać chorobie i jej rozwojowi. Leczenie może być długotrwałe i trudne. Z tego względu warto sięgać po produkty znane od dawien dawna w medycynie naturalnej, takie jak kurkuma. Dzisiaj każdy może z łatwością sięgnąć po suplementy z kurkumą w roli głównej. Dodatkowo warto na stałe stosować kurkumę w kuchni. Warto podkreślić, że branża kosmetyczna też docenia kurkumę i dodaje ją na przykład do kremów do twarzy. Kurkuma w kosmetyce ma zastosowanie przeciwstarzeniowe.
Dla kogo kurkuma?
Kurkuma to propozycja dla osób, które interesują się naturalnymi suplementami diety i prozdrowotnymi przyprawami. Osoby te cenią swoje zdrowie i chcą wspomagać je między innymi za pomocą kurkuminy, czyli związku polifenolowego, który pochodzi z kłącza ostryżu długiego. Kurkuma należy do rodziny imbirowatych. Kurkumina powinna znaleźć się w każdym domu z uwagi na dość wszechstronne zastosowanie. Trzeba mieć świadomość, że kurkumina w trudnych przypadkach nie zastąpi leku przepisywanego na receptę. Przyprawy i suplementy z kurkuminą trzeba zażywać przez długi czas, by zauważyć znaczną poprawę stanu zdrowia. Coraz więcej osób chce wrócić do naturalnych metod leczenia, gdyż ludzie są spragnieni kontaktu z naturą, a poza tym są zmęczeni stosowaniem leków, które dają wiele skutków ubocznych. Bezpieczniej jest jednak łączyć medycynę naturalną z konwencjonalną.
Jakie są właściwości kurkumy?
Zastosowanie kurkumy nie ogranicza się jedynie do kulinariów. O ile kurkuma jest składnikiem mieszanki curry i stosowana jest do przyprawiania mięs (zwłaszcza jagnięciny) i poprawia smak potraw z warzyw, to w medycynie naturalnej jest przede wszystkim silnym przeciwutleniaczem. Kurkuma jest znakomita w przypadku konieczności leczenia stanów zapalnych (sprawdza się przy zapaleniu stawów). Zbawiennie działa na układ trawienny, gdyż wspomaga wydzielanie soków trawiennych. Polecana jest przy odchudzaniu. Może ochronić organizm przed powstaniem choroby wrzodowej i przed miażdżycą. Zwalcza grzyby, wirusy i bakterie. Normuje poziom glukozy we krwi. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, dzięki czemu może zapobiegać chorobom otępiennym. Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Kurkumie przypisuje się właściwości antynowotworowe, ale nie ma na to żadnych badań.
W jakich chorobach warto stosować kurkumę?
Przykładowe choroby i dolegliwości, w których warto wspomagać się kurkumą to otyłość, reumatoidalne zapalenie stawów, miażdżyca, demencja, choroba Parkinsona, zaburzenia trawienne (zgaga, refluks), zapalenie błony śluzowej dziąseł, afty, oparzenia, rany, łuszczyca, trądzik, egzema, zapalenie kości, depresja, przeziębienie i anemia. Kurkuma nie może być podawana kobietom w ciąży z uwagi na znaczne ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.