Cellulit a cellulitis. Czyli czym jest skórka pomarańczowa i jak pozbyć się jej z ud i pośladków?

Cellulit stanowi przypadłość, która w zdecydowanej większości dotyczy kobiet. Wynika to z faktu, iż jego występowanie jest ściśle uwarunkowane przez zaburzenia w produkcji estrogenów – żeńskich hormonów. Cellulit może co prawda pojawiać się także u mężczyzn. Jednakże wówczas uwarunkowany jest przez inne czynniki.

Cellulits, a cellulit – warto znać różnicę!

Cellulit i cellulitis – dwa bardzo podobne słowa. Na forach Internetowych, a nawet blogach traktujących o urodzie używane są zamiennie. Czy słusznie? Oczywiście, że nie! Cellulitis i cellulit mimo podobnej pisownii to dwie całkowicie odmienne przypadłości.

Cellulit – co to takiego?

Cellulit to defekt o charakterze kosmetycznym, objawiający się poprzez zgrubienia i guzki w tkance podskórnej. Przypadłość ta jest wynikiem nadmiaru estrogenów w organizmie (typowo żeńskich hormonów), przez co w większości przypadków dotyczy tylko kobiet.

Cellulit występuje głównie w okolicy ud, pośladków i bioder. Znacznie rzadziej diagnozuje się go przy sutkach, kolanach, czy ramionach. Za główne przyczyny występowania cellulitu uznaje się: siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe oraz brak równowagi w gospodarce hormonalnej.

Cellulit nie podlega leczeniu, a redukcji. Aby pozbyć się „pomarańczowej skórki” można realizować zabiegi takie jak: Cellulaze, VelaShape, Vaser Shape, Venus Freeze oraz stosować środki antycellulitowe – kremy, maseczki, peelingi. Ponadto, skuteczną bronią w walce z cellulitem mogą okazać się domowe sposoby – masaże, naprzemienne prysznice i aktywność fizyczna.

Cellulitis – co to takiego?

Pod nazwą cellulitis kryje się zdecydowanie poważniejsza przypadłość, a mianowicie choroba bakteryjna, której następstwa mogą być bardzo poważne. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej, której brak leczenia może doprowadzić między innymi do sepsy.

Cellulitis jest wynikiem zakażenia bakteryjnego gronkowcami lub paciorkowcami. Zarazić się można poprzez ukąszenie, poparzenie lub inne uszkodzenie mechaniczne skóry. Ponadto, u osób, które borykają się z zapalnymi stanami skóry może dojść do zakażenia bez uszkodzenia skóry.

Cellulitis objawia się poprzez obrzęk, zaczerwienienie, ból i wybroczyny w miejscu zmienionym chorobowo. Dodatkowo, jeśli zapalenie postępuje pojawić się może gorączka, nudności, poty.

Aby wyleczyć się z tej przypadłości należy poddać się antybiotykoterapii. Przy silnym zakażeniu podawane są również środki przeciwbólowe (tylko wybrane). Ponadto, w szczególnych przypadkach może być konieczna hospitalizacja.

Co przyczynia się do występowania cellulitu?

Cellulit, prócz zmian hormonalnych może być warunkowany przez szereg różnych czynników. Do jego występowania przyczynia się między innymi:

  • Niewłaściwe, niezdrowe odżywianie
  • Brak regularnej aktywności fizycznej
  • Palenie papierosów
  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry
  • Zażywane leki/przebyte choroby

Jak zapobiec cellulitowi?

Cellulit to zmora około 30% kobiet. Panie narzekają na występowanie tej przypadłości, głównie w okresie zaburzeń hormonalnych – w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy. To właśnie w tym czasie warto zadbać o działania profilaktyczne, które ograniczą ryzyko wystąpienia tego defektu.

Profilaktyka przeciw-cellulitowa polega przede wszystkim na prowadzeniu tzw. zdrowego trybu życia. Należy zadbać o:

  • Poprawę nawyków żywieniowych
  • Odstawienie papierosów
  • Prawidłową pielęgnację skóry
  • Wzmożenie aktywności fizycznej

Cellulit – jak usunąć z ud i pośladków?

Cellulit to defekt, który można w pełni usunąć. Nie jest zagrożeniem dla zdrowia, stanowi tylko i wyłącznie defekt kosmetyczny.

Cellulit można usunąć w gabinetach medycyny estetycznej, stosując mało-inwazyjne zabiegi takie jak mikrodermabrazja, mezoterapia, peeling chemiczny czy cryolift. To metody, które w praktyce gwarantują 100% skuteczność.

Alternatywnym, znacznie tańszym sposobem na pozbycie się cellulitu jest stosowanie kosmetyków. Dostępne są one w dobrych drogeriach oraz aptekach.

Ponadto, cellulit można skutecznie wyeliminować domowymi recepturami. Maseczki z fusów kawy, peelingi cukrowe i solne, naprzemienne prysznice – to tylko niektóre ze skutecznych rozwiązań na cellulit. Ich efektywność jest bardzo wysoka, a koszt minimalny. Nie ma zatem potrzeby by korzystać z drogich zabiegów czy kosmetyków.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *